Üniversite öğrencisinden Papa’ya homofobi tepkisi: ‘Bu incitici dili kullanmayı bırakın’

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, perşembe günü düzenlenen ve üniversite öğrencilerinin de katıldığı çevrimiçi bir forumda, daha önce eşcinseller hakkında sarf ettiği ayrımcı sözler sebebiyle eleştirildi. Filipinli Katolik bir üniversite öğrencisi Papa’dan ‘bu incitici dili kullanmayı bırakmasını’ istedi.

Mayıs ayında basına yansıyan haberlerde, Papa’nın piskoposlarla kapalı kapılar ardında yaptığı toplantıda eşcinsellere ilişkin homofobik açıklamalarda bulunduğu ileri sürülmüştü. Eşcinsellerin rahip olmasına izin verilmemesi gerektiğini yinelediğini yazan İtalyan basını, Papa’nın Türkçede ‘i**e’ anlamına gelen ‘frociaggin’ ifadesini kullandığını iddia etmişti. Vatikan ise daha sonra Papa’nın bu ifadesi için özür dilemişti.

‘KİMLİĞİM YÜZÜNDEN DIŞLANDIM, ZORBALIĞA MARUZ BIRAKILDIM’

BBC’nin haberine göre, Papa, 20 Haziran Perşembe günü sosyal medyadan canlı yayınlanan ‘Köprüler İnşa Etmek’ temalı çevrimiçi bir foruma katıldı. Dünyanın farklı yerlerindeki Katolik üniversite öğrencilerini bir araya getiren forumda Ateneo de Manila Üniversitesi’nden Filipinli Jack Lorenz Acebedo Rivero da bulunuyordu. Rivero, oturum sırasında ‘kendi biseksüelliği, eşcinselliği, kimliği ve tek bir ebeveynin çocuğu olması dolayısıyla dışlanıp zorbalığa maruz bırakıldığını’ anlattı. Papa’ya seslenen öğrenci, “LGBTİ+ toplumuna karşı bu incitici dili kullanmayı bırakın” diye konuştu.

Üzerinde gökkuşağı renklerinin olduğu bir kuşak da bulunan Rivera, Papa’dan ‘Filipinler’de boşanmaya izin vermesini’ de talep etti. Güney Asya ülkesi Filipinler, Vatikan’ın dışında boşanmanın yasadışı olduğu dünyadaki tek ülke olma özelliği taşıyor. Bunun sebebinin Katolik Kilisesi’nin güçlü lobi faaliyetleri olduğu düşünülüyor.

PAPA’DAN TAVSİYE: HER ZAMAN GERÇEK SEVGİYİ SEÇ

Üç öğrencinin konuşmasının ardından söz alan Papa ise Rivera’nın ifadelerine doğrudan atıfta bulunmadan, kendisine ‘gerçek sevgiyi yanlış olandan ayırt etme’ tavsiyesinde bulundu. Papa, “Her zaman gerçek sevgiyi seçin” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir