2024 Yaz Tatili: Okullar ne zaman kapanıyor… İşte yaz tatili takvimi

2023-2024 eğitim öğretim yılının bitiş tarihi ve yaz tatili planlaması, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin gündeminde. Havaların ısınmasıyla tatil hazırlıkları da hızlanıyor. Okulların ne zaman kapanacağını ve 2024 yaz tatilinin kaç gün süreceğini öğrenmek isteyen öğrenci ve veliler, gözlerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan takvime çevirdi.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR

2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk ders zili 11 Eylül’de çaldı. Öğrenciler Kasım ayında ilk ara tatillerini yaparken, Ocak-Şubat döneminde de Sömestr tatilini tamamladılar. İkinci dönemde yapılan ara tatil ise 8-12 Nisan tarihleri arasındaydı. Yoğun geçen bir eğitim döneminin ardından, öğrenciler 14 Haziran 2024’te karnelerini alacak ve yaz tatili resmen başlayacak.

2023-2024 YAZ TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK

MEB’in takvimine göre 14 Haziran’da başlayacak olan yaz tatili, 9 Eylül 2024 tarihinde sona erecek. Bir sonraki eğitim öğretim yılının ayrıntılı takvimi ise dönem başlamadan duyurulacak. Böylece, ara tatiller ve yarıyıl tatilinin tarihleri de belli olacak.

ORTAK SINAVLAR HAZİRAN’DA

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin gireceği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Merkezi Sınavı, 2 Haziran Pazar günü yapılacak. Üniversite adaylarının katılacağı Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) ise 8-9 Haziran 2024 tarihleri arasında organize edilecek.

MEB’İN YENİ MÜFREDAT TASLAĞI

MEB, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni müfredat taslağını duyurdu. Yeni müfredat, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak hayata geçirilecek. İlk olarak ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıf öğrencilerinde uygulanmaya başlanacak olan müfredat, eğitimde önemli bir dönüşüm sürecini başlatacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir